PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Szkoła Podstawowa

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

 Archiwum

Informacje

 Kalendarz

 Rozkład jazdy autob.

 Podręczniki

 Wyprawka szkolna

 Podanie do szkoły
>> pobierz

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Imprezy środowiskowe

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką
 Dzień Babci i Dziadka

 Bal  karnawałowy
 Ferie zimowe

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza
 "TOBIE POLSKO"
 Dzień Kobiet
 Dzień Ziemi
 Konstytucja 3 Maja

 Wycieczki

 Komers

 ORLIK 2012

 Inne wydarzenia

 Zakończenie roku

 

 

 

 

SZKOLNE WYCIECZKI

 WYCIECZKA KLASY CZWARTEJ                                                                                    12-07-2013

Dnia 19 czerwca uczniowie klasy czwartej pod opieka wychowawczyni pani Iwony Kubickiej wybrali się na wycieczkę klasową.

album fotogrtafii

 WYCIECZKA DO BARDA                                                                                                 1-06-2013

Jak co roku tuż po uroczystości I Komunii Świętej,  8 maja uczniowie klasy II wraz z rodzicami, wychowawczynią i panią katechetką pojechali na wycieczkę. W tym roku wybrali się do Barda- miejscowości położonej w województwie dolnośląskim, w miejscu, gdzie rzeka Nysa  Kłodzka wijąc się szerokimi zakolami przebija się przełomem przez pasmo Gór Bardzkich. Tam w Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary uczestniczyli we mszy świętej sprawowanej przez księdza proboszcza A.M. Drożdża. Potem zwiedzili Bazylikę i ruchomą szopkę. Następnie udali się do Srebrnej Góry, aby z przewodnikiem w mundurze żołnierza historycznego regimentu z epoki napoleońskiej zwiedzić Twierdzę Srebrna Góra, unikatowy obiekt militarny,  największą górską twierdzę w Europie. Stamtąd  pojechali do Ząbkowic Śląskich, gdzie z Krzywej Wieży podziwiali przepiękne górskie widoki. Odwiedzili tam też Izbę Pamiątek Regionalnych oraz laboratorium Frankensteina. Po dniu pełnym wrażeń, zdobyciu nowej wiedzy i doświadczeń  oraz z nadzieją, że jeszcze kiedyś wrócą w te piękne okolice, powrócili do Olszanki.

Dnia 8 maja uczniowie klasy II byli na wycieczce w Bardzie, Srebrnej Górze i Ząbkowicach Śląskich. Dzieci miały możliwość podziwiania uroków krajobrazu pasma Gór Bardzkich, obejrzenia twierdzy Srebrna Góra, unikatowego obiektu militarnego, największej górskiej twierdzy w Europie oraz zwiedzenia Izby Pamiątek Regionalnych, laboratorium Frankensteina i krzywej wieży w Ząbkowicach Śląskich. Pogoda dopisała uczestnikom, humory także. Wycieczka wzbogaciła uczniów  w nową wiedzę i doświadczenia oraz dostarczyła wielu wrażeń.

tekst opracowała Anna Michalak

album fotografii

 WYCIECZKA DO BYCZYNY                                                                                             16-05-2012

Dnia 11 maja grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Byczyny. Pogoda dopisała uczestnikom, humory również. Dzieci miały możliwość nabycia nowych umiejętności, m. in. strzelanie z łuku, rzucanie dzidą, pisaniem ptasim piórem na pergaminie, ...  

album fotografii
wykonała Joanna Sowierszenko

 

 WYCIECZKA DO HUMANITARIUM                                                                               15-05-2012

W dniu 7 maja 2012 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Humanitarium we Wrocławiu. Humanitarium to centrum nauki oferujące interaktywną wystawę z elementami multimedialnymi, poświęconą człowiekowi i otaczającemu go środowisku. Uczniowie mogli samodzielnie wykonać wiele doświadczeń , wszystkiego można było dotknąć, usłyszeć, powąchać a nie tylko zobaczyć…. Wspaniałych wrażeń nie było końca!

tekst opracowała Beata Lemiszka

album fotografii

 

 "HRY BEZ HRANIC" - rozgrywki sportowe w czeskiej miejscowości Česká Ves  30-04-2012

Dnia 26 kwietnia 2012 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rozgrywkach sportowych pod hasłem "Hry bez hranic" (Gry bez granic), na które zaprosili nasi sąsiedzi zamieszkujący czeską miejscowość - Česká Ves. Nasi czescy koledzy zaprosili nas również na krytą pływalnię i dyskotekę. Wspaniałych wrażeń nie było końca!

album fotografii
autorami fotografii są uczniowie szkoły

   LEKCJA PŁYWANIA W BRZESKIM AQUAPARKU                                                        2-12-2011

„W zdrowym ciele - zdrowy duch”
 - o wyjeździe do brzeskiego Aquaparku

Pływanie to zdecydowanie najdoskonalsza forma aktywności, nie tylko dlatego, że wspaniale rzeźbi sylwetkę, ale również i z tego powodu, że znakomicie wpływa na stan naszego kręgosłupa i stawów. Regularne pływanie zwiększa wydolność i wentylację płuc, a także dobroczynnie wpływa na nasze serce. Korzystanie z basenu zaleca się wszystkim, małym i dużym, zdrowym i chorym, puszystym i szczupłym, a także  umiejącym pływać i  tym, którzy pragną się dopiero  tego nauczyć.

Ruch w wodzie to także ciekawy i atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego popołudnia,  weekendu z rodziną, czy też w gronie znajomych, kolegów, przyjaciół. Większość dzieci nie wie, jak efektywnie i pożytecznie może spędzać swój wolny czas, dlatego wybiera najłatwiejszy sposób: siedzenie przed  komputerem, czy też długotrwałe oglądanie  telewizji. Wiodąc takie życie nie trudno o wady  postawy np.: skoliozę, otyłość,  problemy ze wzrokiem i odpornością, a nawet o skłonność do innych nałogów. Mając to na uwadze p. Stanisław Smugorzewski wraz z Gminną Komisją do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach zajęć promujących zdrowy i ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu zorganizował dla uczniów Szkoły Podstawowej w Olszance  1 grudnia wyjazd do Brzegu na krytą pływalnię.

Przez kilka godzin  uczniowie klas 4-6 mogli doskonalić swoje umiejętności pływackie, wzmacniać swój kręgosłup i serce, świetnie  bawić w swoim gronie, korzystać ze zjeżdżalni i innych atrakcji brzeskiego basenu. Radości i uśmiechu było co niemiara. Nad wszystkimi czuwali ratownicy, a także  p. Smugorzewski i p. Sowierszenko.

Pamiętajmy o tym, że pływanie działa zbawiennie na cały  nasz organizm i tę formę aktywności możemy uprawiać przez cały rok, ponieważ  największą zaletą korzystania z basenu jest to, że nie jesteśmy uzależnieni od warunków panujących na zewnątrz.

tekst opracowała Joanna Sowierszenko

album fotografii
wykonała Joanna Sowierszenko

   Listopad- czas zadumy i wspomnień …                                                                               23-11-2011

„Płoną świeczek szeregi,
Płoną świeczek tysiące,
Powiewają płomyki
Zamyślone i drżące.

Więc płomykiem jak dłonią,
Dłonią ciepłą i jasną,
Pozdrawiamy tych wszystkich,
Których życie już zgasło”.

Hanna Łochocka "Płoną świeczki"

Listopad- czas zadumy i wspomnień …

Są w życiu dni słoneczne, radosne i szczęśliwe, a także te pełne zadumy i smutku. Do tych drugich na pewno należy zaliczyć pierwsze dni  listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, składamy kwiaty,  wspominamy, tęsknimy.  Dzień Zaduszny, jak żaden inny, skłania do myśli o przeszłości. Wspominając Nieobecnych, tęskniąc za tymi, którzy odeszli, myślimy też o trwaniu i przemijaniu, sensie ludzkiego życia, o wspólnym, ludzkim losie. Śmierć jest doświadczeniem, które czeka nas wszystkich. Zaabsorbowani codziennością nie zastanawiamy się nad tym zbyt często. Święto Zmarłych to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. W ten jeden jakże ważny dzień, warto i trzeba odwiedzić zapomniane przez rok cmentarze, przystanąć, pomyśleć o bliskich, o znajomych, sąsiadach, z którymi już się nie spotkamy, zapalić znicz i zanurzyć się w modlitwie za nich.
Zmarli żyją w naszych sercach, we wspomnieniach.  Pojawiają się też czasem w naszej pamięci w trudnych chwilach, gdy tak potrzebne byłoby wsparcie najbliższych, którzy niegdyś nas kochali. Za ich ziemski trud, starania, miłość jaką nas otaczali, możemy ofiarować im tylko jedno – wdzięczność i pamięć, dlatego tak ważne jest kultywowanie zwyczajów związanych z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, uczenie i przekazywanie tej tradycji najmłodszemu pokoleniu. Mając to na uwadze wychowawcy wraz z  najmłodszymi uczniami Szkoły Podstawowej w Olszance w dniu Zaduszek wybrali się na cmentarz parafialny w Pogorzeli, aby odwiedzić groby zmarłych nauczycieli i ludzi, którzy budowali ich Szkołę.
Wyjście na cmentarz poprzedziła w każdej grupie wiekowej rozmowa, która miała na celu uświadomienie dzieciom charakteru tego dnia i sposobu, w jaki należy wówczas się  zachować. Pełni powagi i zadumy uczniowie  wędrując  jesiennymi alejkami i słuchając opowieści swoich opiekunów o osobach spoczywających w mogiłach, zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli, a także na tych smutnych, opuszczonych i zapomnianych. Wszyscy z szacunkiem modlili się za dusze tych, którzy odeszli.

Święto zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach, dlatego uczniowie szkoły w Olszance  zapalili symboliczny znicz pod krzyżem, aby w ten sposób uczcić wszystkich zmarłych i poległych.
Listopad to smutny, jesienny miesiąc, pełen wspomnień o tych, których nie ma wśród nas. W tym czasie odwiedzamy groby bliskich, wspominamy tych, których już z nami nie ma. Zapalamy znicze i milkniemy przy modlitwie. To jedyne święto w roku, które skupia wszystkich bliskich przy mogiłach. Ten dzień był dla nas wszystkich uczniów i nauczycieli dniem szczególnym – dniem, w którym wspomnienia były żywe a myśli o przemijaniu prawdziwe. Pamiętajmy, że życie ma swój początek i swój koniec i tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

                                                                                     Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

album fotografii

 

 WYCIECZKA DO LASU                                                                                                                           4-11-2011

Zajęcia w terenie to niezwykle wartościowe  lekcje patrzenia, słuchania, mówienia i myślenia. Zbliżają one dzieci do przyrody, stwarzają okazję do  doświadczenia emocji, radości i zaspokojenia naturalnej ciekawość świata. Podczas przebywania wśród przyrody, najłatwiej zaobserwować działalność człowieka na jej korzyść i niekorzyść. Mając to na uwadze nauczyciele ze Szkoły Podstawowej zorganizowali dla najmłodszych uczniów z klas I-III wycieczkę do jesiennego  lasu, znajdującego się w Stobrawskim Parku Krajobrazowym  niedaleko wsi Kurznie, gdzie swoją siedzibę ma koło łowieckie "Odyniec".  Tu podczas niecodziennej lekcji przyrody uczniowie mieli możliwość zapoznania się z codzienną pracą leśniczych, a także z florą opolskich lasów.

autor tekstu: Joanna Sowierszenko

album fotografii
autor fotografii: Anna Kaśków

 WYCIECZKA DO ZŁOTEGO STOKU                                                                                                      27-05-2011

Dnia 23 maja uczniowie szkoły podstawowej wyruszyli na wycieczkę do Złotego Stoku.

Wyprawę po złoto do Złotego Stoku zorganizowała pani Anna Machowska przy współudziale pani Sowierszenko i p. Ferus. Opiekunem był również pan Stanisław Smugorzewski. Na miejscu czekało na nas moc atrakcji. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia samego miasta, które znajduje się na wzgórzu, poznaliśmy  jego zabytkowe kościoły. Następnie zawitaliśmy juz do sztolni ukrytych we wnętrzu góry. Oprowadzała nas przemiła pani Joanna, która opowiadała nam o trudach wydobycia złota, o ciężkiej pracy górników. Zobaczyliśmy najstarszy wagonik, wyroby ze złota. Rozmawialiśmy z duchem alchemika, który próbował wytworzyć złoto czarodziejskimi sposobami. Po wyjściu z kopalni czekał nas spacer po lesie na wzgórze, gdzie znowu ukryta była kolejna sztolnia. Tu czekała na nas kolejna niespodzianka. Pływaliśmy łodzią w podziemnych korytarzach, jeździliśmy kolejką podziemną. Szukaliśmy złota, płukaliśmy piasek i wielu z nas udało się znaleźć drobinki i bryki złota. Widzieliśmy także  w jaki sposób wybija się monety i wytapia sztaby złota. Zwiedziliśmy muzeum minerałów, gdzie okazy nas zachwyciły. Zjedliśmy przepyszny obiad, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Później udaliśmy się nad Jezioro Nyskie i tam odpoczywaliśmy po trudach poszukiwań złota.

Wróciliśmy wieczorem, szczęśliwi i zmęczeni, ale bardzo zadowoloeni.

autor tekstu: Joanna Sowierszenko

album fotografii

  BISKUPIA KOPA                                                                                                                                          2008
 

ALBUM FOTOGRAFII